75 Sorrentino PES 2008
| Name | Sorrentino |
|---|---|
| Full Name | Stefano Sorrentino |
| ID | 32189 |
| Nationality | Italy |
| Club | R.C. Recreativo de Huelva |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 81kg |
| Shirt Number | 1 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
80
Defence
82
Body Balance
64
Stamina
70
Top Speed
66
Acceleration
85
Response
67
Agility
60
Dribble Accuracy
60
Dribble Speed
61
Short Pass Accuracy
62
Short Pass Speed
62
Long Pass Accuracy
66
Long Pass Speed
42
Shot Accuracy
78
Shot Power
40
Shot Technique
40
Free Kick Accuracy
42
Swerve
45
Header
75
Jump
45
Technique
59
Aggression
70
Mentality
75
GK Skills
73
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Sorrentino |
|---|---|
| Full Name | Stefano Sorrentino |
| ID | 32189 |
| Nationality | Italy |
| Club | R.C. Recreativo de Huelva |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 81kg |
| Shirt Number | 1 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
