76 Sorrentino PES 2010
| Name | Sorrentino |
|---|---|
| Full Name | Stefano Sorrentino |
| ID | 32189 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Chievo Verona |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 28 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
83
Defence
82
Body Balance
62
Stamina
64
Top Speed
66
Acceleration
87
Response
61
Agility
60
Dribble Accuracy
60
Dribble Speed
55
Short Pass Accuracy
62
Short Pass Speed
57
Long Pass Accuracy
66
Long Pass Speed
42
Shot Accuracy
78
Shot Power
40
Shot Technique
40
Free Kick Accuracy
42
Swerve
45
Header
75
Jump
45
Technique
59
Aggression
70
Mentality
79
GK Skills
73
Team Work
6
Condition
Skills
| Name | Sorrentino |
|---|---|
| Full Name | Stefano Sorrentino |
| ID | 32189 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Chievo Verona |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 28 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
