68 Sorsa PES 2009
| Name | Sorsa |
|---|---|
| Full Name | Sebastian Sorsa |
| ID | 36750 |
| Nationality | Finland |
| Club | Hjk Helsinki |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 6 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
64
Attack
50
Defence
72
Body Balance
80
Stamina
79
Top Speed
77
Acceleration
68
Response
75
Agility
75
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
77
Shot Power
64
Shot Technique
70
Free Kick Accuracy
73
Swerve
63
Header
77
Jump
75
Technique
73
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Sorsa |
|---|---|
| Full Name | Sebastian Sorsa |
| ID | 36750 |
| Nationality | Finland |
| Club | Hjk Helsinki |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 6 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
