74 Spiropoulos PES 2009
| Name | Spiropoulos |
|---|---|
| ID | 36729 |
| Nationality | Greece |
| Club | Panathinaikos |
| National Team | Greece |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 172cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 31 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
67
Attack
65
Defence
70
Body Balance
80
Stamina
80
Top Speed
75
Acceleration
73
Response
78
Agility
73
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
69
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
61
Shot Accuracy
79
Shot Power
63
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
67
Swerve
64
Header
72
Jump
73
Technique
66
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
74
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Spiropoulos |
|---|---|
| ID | 36729 |
| Nationality | Greece |
| Club | Panathinaikos |
| National Team | Greece |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 172cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 31 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

