77 Srna PES 2010
| Name | Srna |
|---|---|
| Full Name | Darijo Srna |
| ID | 4636 |
| Nationality | Croatia |
| Club | Shakhtar Donetsk |
| National Team | Croatia |
| Position | WB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 33 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
73
Attack
65
Defence
74
Body Balance
90
Stamina
79
Top Speed
77
Acceleration
70
Response
75
Agility
77
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
80
Short Pass Speed
84
Long Pass Accuracy
85
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
85
Shot Power
67
Shot Technique
82
Free Kick Accuracy
87
Swerve
66
Header
75
Jump
75
Technique
75
Aggression
80
Mentality
50
GK Skills
77
Team Work
6
Condition
Skills
- P09 Early Cross
- Side
| Name | Srna |
|---|---|
| Full Name | Darijo Srna |
| ID | 4636 |
| Nationality | Croatia |
| Club | Shakhtar Donetsk |
| National Team | Croatia |
| Position | WB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 33 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

