54 Strootman PES 2009
| Name | Strootman |
|---|---|
| Full Name | Kevin Strootman |
| ID | 38499 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Sparta Rotterdam |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 179cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 14 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
62
Attack
49
Defence
72
Body Balance
71
Stamina
76
Top Speed
75
Acceleration
66
Response
74
Agility
73
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
66
Short Pass Accuracy
63
Short Pass Speed
68
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
64
Shot Accuracy
70
Shot Power
63
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
65
Swerve
66
Header
70
Jump
72
Technique
68
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
63
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
| Name | Strootman |
|---|---|
| Full Name | Kevin Strootman |
| ID | 38499 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Sparta Rotterdam |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 179cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 14 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
