68 Strootman PES 2010
| Name | Strootman |
|---|---|
| Full Name | Kevin Strootman |
| ID | 38499 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Sparta Rotterdam |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 179cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 7 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
60
Defence
74
Body Balance
76
Stamina
74
Top Speed
74
Acceleration
72
Response
74
Agility
76
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
78
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
82
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
78
Shot Power
63
Shot Technique
83
Free Kick Accuracy
80
Swerve
66
Header
70
Jump
78
Technique
65
Aggression
69
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
4
Condition
Skills
- S02 Passer
| Name | Strootman |
|---|---|
| Full Name | Kevin Strootman |
| ID | 38499 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Sparta Rotterdam |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 179cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 7 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
