66 Tettey PES 2008
| Name | Tettey |
|---|---|
| Full Name | Alexander Tettey |
| ID | 32021 |
| Nationality | Norway |
| Club | Rosenborg Ballklub |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 19 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
64
Attack
63
Defence
69
Body Balance
81
Stamina
80
Top Speed
80
Acceleration
71
Response
74
Agility
77
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
69
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
62
Shot Accuracy
77
Shot Power
65
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
62
Swerve
69
Header
79
Jump
72
Technique
62
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Tettey |
|---|---|
| Full Name | Alexander Tettey |
| ID | 32021 |
| Nationality | Norway |
| Club | Rosenborg Ballklub |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 19 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
