69 Tettey PES 2010
| Name | Tettey |
|---|---|
| Full Name | Alexander Tettey |
| ID | 32021 |
| Nationality | Norway |
| Club | Stade Rennais FC |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 68kg |
| Shirt Number | 4 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
66
Attack
66
Defence
76
Body Balance
85
Stamina
80
Top Speed
78
Acceleration
73
Response
74
Agility
77
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
69
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
62
Shot Accuracy
79
Shot Power
65
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
62
Swerve
69
Header
79
Jump
75
Technique
63
Aggression
69
Mentality
50
GK Skills
74
Team Work
5
Condition
Skills
| Name | Tettey |
|---|---|
| Full Name | Alexander Tettey |
| ID | 32021 |
| Nationality | Norway |
| Club | Stade Rennais FC |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 68kg |
| Shirt Number | 4 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
