84 Tévez PES 2008
| Name | Tévez |
|---|---|
| Full Name | Carlos Tevez |
| ID | 3712 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Manchester United |
| National Team | Argentina |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 165cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 32 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
83
Attack
43
Defence
86
Body Balance
82
Stamina
85
Top Speed
84
Acceleration
80
Response
86
Agility
88
Dribble Accuracy
87
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
79
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
81
Shot Accuracy
82
Shot Power
86
Shot Technique
79
Free Kick Accuracy
78
Swerve
68
Header
78
Jump
87
Technique
82
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
76
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- 1-on-1 Scoring
| Name | Tévez |
|---|---|
| Full Name | Carlos Tevez |
| ID | 3712 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Manchester United |
| National Team | Argentina |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 165cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 32 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

