86 Tevez PES 2009
| Name | Tevez |
|---|---|
| Full Name | Carlos Tevez |
| ID | 3712 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Manchester United |
| National Team | Argentina |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 32 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
89
Attack
46
Defence
86
Body Balance
93
Stamina
84
Top Speed
85
Acceleration
88
Response
87
Agility
88
Dribble Accuracy
87
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
79
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
81
Shot Accuracy
82
Shot Power
86
Shot Technique
79
Free Kick Accuracy
78
Swerve
75
Header
78
Jump
87
Technique
82
Aggression
86
Mentality
50
GK Skills
78
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Tactical Dribbling
- Scoring
- 1-on-1 Scoring
- Side
- Outside of the Boot
| Name | Tevez |
|---|---|
| Full Name | Carlos Tevez |
| ID | 3712 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Manchester United |
| National Team | Argentina |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 32 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

