86 Thuram PES 2008
| Name | Thuram |
|---|---|
| Full Name | Lilian Thuram |
| ID | 878 |
| Nationality | France |
| Club | F.C. Barcelona |
| National Team | France |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 35 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 21 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
59
Attack
92
Defence
92
Body Balance
83
Stamina
76
Top Speed
83
Acceleration
89
Response
82
Agility
78
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
81
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
57
Shot Accuracy
77
Shot Power
62
Shot Technique
56
Free Kick Accuracy
62
Swerve
78
Header
89
Jump
79
Technique
60
Aggression
80
Mentality
50
GK Skills
86
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Marking
- Sliding Tackle
- Covering
| Name | Thuram |
|---|---|
| Full Name | Lilian Thuram |
| ID | 878 |
| Nationality | France |
| Club | F.C. Barcelona |
| National Team | France |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 35 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 21 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

