68 Tomkins PES 2009
| Name | Tomkins |
|---|---|
| Full Name | James Tomkins |
| ID | 37294 |
| Nationality | England |
| Club | East London |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 30 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
51
Attack
72
Defence
78
Body Balance
73
Stamina
73
Top Speed
68
Acceleration
68
Response
71
Agility
69
Dribble Accuracy
66
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
68
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
55
Shot Accuracy
73
Shot Power
52
Shot Technique
50
Free Kick Accuracy
50
Swerve
75
Header
76
Jump
68
Technique
66
Aggression
60
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
| Name | Tomkins |
|---|---|
| Full Name | James Tomkins |
| ID | 37294 |
| Nationality | England |
| Club | East London |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 30 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
