65 Tomkins PES 2010
| Name | Tomkins |
|---|---|
| Full Name | James Tomkins |
| ID | 37294 |
| Nationality | England |
| Club | East London |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 30 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
51
Attack
72
Defence
80
Body Balance
76
Stamina
73
Top Speed
68
Acceleration
73
Response
71
Agility
66
Dribble Accuracy
66
Dribble Speed
65
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
66
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
56
Shot Accuracy
73
Shot Power
58
Shot Technique
56
Free Kick Accuracy
57
Swerve
75
Header
76
Jump
65
Technique
57
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
3
Condition
Skills
| Name | Tomkins |
|---|---|
| Full Name | James Tomkins |
| ID | 37294 |
| Nationality | England |
| Club | East London |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 30 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
