88 Torres PES 2009
| Name | Torres |
|---|---|
| Full Name | Fernando Torres |
| ID | 4208 |
| Nationality | Spain |
| Club | Liverpool FC |
| National Team | Spain |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 9 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
91
Attack
43
Defence
83
Body Balance
79
Stamina
86
Top Speed
90
Acceleration
84
Response
81
Agility
83
Dribble Accuracy
87
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
88
Shot Accuracy
81
Shot Power
82
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
60
Swerve
83
Header
88
Jump
85
Technique
84
Aggression
77
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Scoring
- Defensive Positioning
- Side
- Outside of the Boot
| Name | Torres |
|---|---|
| Full Name | Fernando Torres |
| ID | 4208 |
| Nationality | Spain |
| Club | Liverpool FC |
| National Team | Spain |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 9 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

