89 Torres PES 2010
| Name | Torres |
|---|---|
| Full Name | Fernando Torres |
| ID | 4208 |
| Nationality | Spain |
| Club | Liverpool FC |
| National Team | Spain |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 9 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
93
Attack
38
Defence
83
Body Balance
82
Stamina
84
Top Speed
87
Acceleration
88
Response
82
Agility
83
Dribble Accuracy
85
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
91
Shot Accuracy
82
Shot Power
92
Shot Technique
68
Free Kick Accuracy
64
Swerve
86
Header
85
Jump
85
Technique
88
Aggression
77
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
5
Condition
Skills
- S06 Outside Curve
- P15 Goal Poacher
- P21 Fox in the Box
- Dribbling
- Scoring
- Post Player
- DF Positioning
- Side
| Name | Torres |
|---|---|
| Full Name | Fernando Torres |
| ID | 4208 |
| Nationality | Spain |
| Club | Liverpool FC |
| National Team | Spain |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 9 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

