78 Toure Yaya PES 2010
| Name | Toure Yaya |
|---|---|
| Full Name | Yaya Touré |
| ID | 30210 |
| Nationality | Cote d'Ivoire |
| Club | FC Barcelona |
| National Team | Côte d'Ivoire |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 90kg |
| Shirt Number | 24 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
74
Defence
86
Body Balance
83
Stamina
85
Top Speed
78
Acceleration
76
Response
74
Agility
78
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
83
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
82
Long Pass Accuracy
79
Long Pass Speed
70
Shot Accuracy
88
Shot Power
70
Shot Technique
76
Free Kick Accuracy
80
Swerve
72
Header
79
Jump
83
Technique
65
Aggression
71
Mentality
50
GK Skills
86
Team Work
6
Condition
Skills
- P04 Anchor Man
- Tactical Dribbling
| Name | Toure Yaya |
|---|---|
| Full Name | Yaya Touré |
| ID | 30210 |
| Nationality | Cote d'Ivoire |
| Club | FC Barcelona |
| National Team | Côte d'Ivoire |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 90kg |
| Shirt Number | 24 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

