73 Yaya Toure PES 2008
| Name | Yaya Toure |
|---|---|
| Full Name | Yaya Touré |
| ID | 30210 |
| Nationality | Côte d'Ivoire |
| Club | F.C. Barcelona |
| National Team | Cote d'Ivoire |
| Position | CMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 24 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
65
Defence
86
Body Balance
81
Stamina
81
Top Speed
73
Acceleration
70
Response
74
Agility
78
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
78
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
66
Shot Accuracy
84
Shot Power
68
Shot Technique
76
Free Kick Accuracy
80
Swerve
72
Header
79
Jump
80
Technique
69
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
71
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
| Name | Yaya Toure |
|---|---|
| Full Name | Yaya Touré |
| ID | 30210 |
| Nationality | Côte d'Ivoire |
| Club | F.C. Barcelona |
| National Team | Cote d'Ivoire |
| Position | CMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 24 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

