76 Tuncay Sanli PES 2010
| Name | Tuncay Sanli |
|---|---|
| ID | 4579 |
| Nationality | Turkey |
| Club | The Potteries |
| National Team | Turkey |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
79
Attack
54
Defence
78
Body Balance
85
Stamina
80
Top Speed
86
Acceleration
84
Response
85
Agility
82
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
69
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
80
Shot Accuracy
80
Shot Power
84
Shot Technique
67
Free Kick Accuracy
69
Swerve
79
Header
78
Jump
84
Technique
85
Aggression
80
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
5
Condition
Skills
- S01 Reaction
- S06 Outside Curve
- S08 Slide Tackle
- P16 Dummy Runner
- Dribbling
- Side
| Name | Tuncay Sanli |
|---|---|
| ID | 4579 |
| Nationality | Turkey |
| Club | The Potteries |
| National Team | Turkey |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 20 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

