81 Valeron PES 2008
| Name | Valeron |
|---|---|
| Full Name | Juan Carlos Valerón |
| ID | 2013 |
| Nationality | Spain |
| Club | Deportivo La Coruña |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 21 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
79
Attack
60
Defence
78
Body Balance
72
Stamina
76
Top Speed
74
Acceleration
75
Response
76
Agility
91
Dribble Accuracy
71
Dribble Speed
94
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
83
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
75
Shot Power
77
Shot Technique
71
Free Kick Accuracy
70
Swerve
73
Header
72
Jump
92
Technique
75
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
92
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Playmaking
- Passing
- Centre
| Name | Valeron |
|---|---|
| Full Name | Juan Carlos Valerón |
| ID | 2013 |
| Nationality | Spain |
| Club | Deportivo La Coruña |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 21 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
