76 Valeron PES 2010
| Name | Valeron |
|---|---|
| Full Name | Juan Carlos Valerón |
| ID | 2013 |
| Nationality | Spain |
| Club | R.C. Deportivo la Coruña |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 21 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
77
Attack
60
Defence
77
Body Balance
69
Stamina
71
Top Speed
74
Acceleration
74
Response
74
Agility
89
Dribble Accuracy
71
Dribble Speed
90
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
83
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
75
Shot Power
77
Shot Technique
71
Free Kick Accuracy
70
Swerve
73
Header
72
Jump
89
Technique
75
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
3
Condition
Skills
- S02 Passer
- S06 Outside Curve
- S20 Scooping
- P03 Classic N10
- Tactical Dribbling
- Playmaking
- Centre
| Name | Valeron |
|---|---|
| Full Name | Juan Carlos Valerón |
| ID | 2013 |
| Nationality | Spain |
| Club | R.C. Deportivo la Coruña |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 21 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
