69 van Damme PES 2008
| Name | van Damme |
|---|---|
| Full Name | Jelle Van Damme |
| ID | 4699 |
| Nationality | Belgium |
| Club | Anderlecht |
| National Team | Belgium |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 194cm |
| Weight | 87kg |
| Shirt Number | 6 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
67
Attack
66
Defence
86
Body Balance
80
Stamina
82
Top Speed
76
Acceleration
73
Response
68
Agility
73
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
63
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
64
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
82
Shot Power
62
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
62
Swerve
76
Header
73
Jump
73
Technique
76
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Long Throw
| Name | van Damme |
|---|---|
| Full Name | Jelle Van Damme |
| ID | 4699 |
| Nationality | Belgium |
| Club | Anderlecht |
| National Team | Belgium |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 194cm |
| Weight | 87kg |
| Shirt Number | 6 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

