71 van Damme PES 2009
| Name | van Damme |
|---|---|
| Full Name | Jelle Van Damme |
| ID | 4699 |
| Nationality | Belgium |
| Club | RSC Anderlecht |
| National Team | Belgium |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 194cm |
| Weight | 87kg |
| Shirt Number | 6 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
73
Defence
86
Body Balance
81
Stamina
78
Top Speed
70
Acceleration
73
Response
68
Agility
73
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
63
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
64
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
82
Shot Power
65
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
62
Swerve
76
Header
73
Jump
75
Technique
70
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Long Throw
| Name | van Damme |
|---|---|
| Full Name | Jelle Van Damme |
| ID | 4699 |
| Nationality | Belgium |
| Club | RSC Anderlecht |
| National Team | Belgium |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 194cm |
| Weight | 87kg |
| Shirt Number | 6 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

