68 van der Wiel PES 2008
| Name | van der Wiel |
|---|---|
| Full Name | Gregory van der Wiel |
| ID | 36286 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Ajax |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 172cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 25 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
53
Attack
69
Defence
74
Body Balance
75
Stamina
81
Top Speed
74
Acceleration
74
Response
74
Agility
67
Dribble Accuracy
69
Dribble Speed
66
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
66
Long Pass Accuracy
67
Long Pass Speed
57
Shot Accuracy
70
Shot Power
55
Shot Technique
54
Free Kick Accuracy
55
Swerve
72
Header
78
Jump
68
Technique
58
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | van der Wiel |
|---|---|
| Full Name | Gregory van der Wiel |
| ID | 36286 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Ajax |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 172cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 25 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
