73 van der Wiel PES 2010
| Name | van der Wiel |
|---|---|
| Full Name | Gregory van der Wiel |
| ID | 36286 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Ajax |
| National Team | Netherlands |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 172cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 2 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
72
Defence
73
Body Balance
82
Stamina
79
Top Speed
79
Acceleration
82
Response
84
Agility
78
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
77
Shot Power
65
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
60
Swerve
70
Header
77
Jump
77
Technique
65
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
4
Condition
Skills
| Name | van der Wiel |
|---|---|
| Full Name | Gregory van der Wiel |
| ID | 36286 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Ajax |
| National Team | Netherlands |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 172cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 2 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

