66 van Eijden PES 2009
| Name | van Eijden |
|---|---|
| Full Name | Rens van Eijden |
| ID | 33150 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Willem II |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 81kg |
| Shirt Number | 15 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
55
Attack
69
Defence
82
Body Balance
80
Stamina
75
Top Speed
72
Acceleration
73
Response
68
Agility
68
Dribble Accuracy
64
Dribble Speed
66
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
65
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
55
Shot Accuracy
81
Shot Power
58
Shot Technique
53
Free Kick Accuracy
50
Swerve
73
Header
74
Jump
70
Technique
52
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
71
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
| Name | van Eijden |
|---|---|
| Full Name | Rens van Eijden |
| ID | 33150 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Willem II |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 81kg |
| Shirt Number | 15 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
