71 van Eijden PES 2010
| Name | van Eijden |
|---|---|
| Full Name | Rens van Eijden |
| ID | 33150 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | N.E.C. Nijmegen |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 81kg |
| Shirt Number | 3 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
53
Attack
72
Defence
82
Body Balance
80
Stamina
77
Top Speed
74
Acceleration
75
Response
70
Agility
70
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
58
Shot Accuracy
81
Shot Power
60
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
58
Swerve
76
Header
76
Jump
73
Technique
56
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
71
Team Work
4
Condition
Skills
| Name | van Eijden |
|---|---|
| Full Name | Rens van Eijden |
| ID | 33150 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | N.E.C. Nijmegen |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 81kg |
| Shirt Number | 3 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
