90 Verón PES 2008
| Name | Verón |
|---|---|
| Full Name | Juan Sebastián Verón |
| ID | 1738 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Free Agent |
| National Team | Argentina |
| Position | AMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 79kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
79
Attack
61
Defence
82
Body Balance
75
Stamina
82
Top Speed
74
Acceleration
75
Response
73
Agility
90
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
93
Short Pass Accuracy
89
Short Pass Speed
95
Long Pass Accuracy
89
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
91
Shot Power
77
Shot Technique
83
Free Kick Accuracy
88
Swerve
75
Header
71
Jump
93
Technique
72
Aggression
69
Mentality
50
GK Skills
86
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Playmaking
- Passing
- Shooting from Distance
- Centre
- One-Touch Pass
| Name | Verón |
|---|---|
| Full Name | Juan Sebastián Verón |
| ID | 1738 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Free Agent |
| National Team | Argentina |
| Position | AMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 79kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
