86 Víctor Valdés PES 2008
| Name | Víctor Valdés |
|---|---|
| Full Name | Víctor Valdés |
| ID | 4072 |
| Nationality | Spain |
| Club | F.C. Barcelona |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 1 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
86
Defence
87
Body Balance
71
Stamina
65
Top Speed
74
Acceleration
93
Response
82
Agility
53
Dribble Accuracy
52
Dribble Speed
64
Short Pass Accuracy
59
Short Pass Speed
65
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
43
Shot Accuracy
83
Shot Power
41
Shot Technique
51
Free Kick Accuracy
47
Swerve
57
Header
84
Jump
61
Technique
56
Aggression
73
Mentality
84
GK Skills
70
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Penalty Stopper
| Name | Víctor Valdés |
|---|---|
| Full Name | Víctor Valdés |
| ID | 4072 |
| Nationality | Spain |
| Club | F.C. Barcelona |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 1 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
