65 Welbeck PES 2009
| Name | Welbeck |
|---|---|
| Full Name | Danny Welbeck |
| ID | 38352 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 17 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 19 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
67
Attack
40
Defence
71
Body Balance
72
Stamina
81
Top Speed
82
Acceleration
74
Response
76
Agility
80
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
65
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
71
Shot Accuracy
78
Shot Power
72
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
68
Swerve
74
Header
72
Jump
77
Technique
72
Aggression
60
Mentality
50
GK Skills
64
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
| Name | Welbeck |
|---|---|
| Full Name | Danny Welbeck |
| ID | 38352 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 17 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 19 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
