73 Welbeck PES 2010
| Name | Welbeck |
|---|---|
| Full Name | Danny Welbeck |
| ID | 38352 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 19 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
40
Defence
71
Body Balance
72
Stamina
86
Top Speed
83
Acceleration
74
Response
76
Agility
81
Dribble Accuracy
84
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
80
Shot Power
76
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
68
Swerve
74
Header
72
Jump
79
Technique
82
Aggression
60
Mentality
50
GK Skills
64
Team Work
3
Condition
Skills
- S14 Quick Turn
| Name | Welbeck |
|---|---|
| Full Name | Danny Welbeck |
| ID | 38352 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 19 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
