73 Wijnaldum PES 2009
| Name | Wijnaldum |
|---|---|
| Full Name | Georginio Wijnaldum |
| ID | 36288 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Feyenoord |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 17 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 174cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 25 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
66
Attack
50
Defence
69
Body Balance
76
Stamina
82
Top Speed
86
Acceleration
71
Response
84
Agility
85
Dribble Accuracy
82
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
64
Shot Accuracy
76
Shot Power
61
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
67
Swerve
64
Header
78
Jump
82
Technique
83
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Wijnaldum |
|---|---|
| Full Name | Georginio Wijnaldum |
| ID | 36288 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Feyenoord |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 17 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 174cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 25 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
