75 Witsel PES 2009
| Name | Witsel |
|---|---|
| Full Name | Axel Witsel |
| ID | 37827 |
| Nationality | Belgium |
| Club | Standard de Liège |
| National Team | Belgium |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 28 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
47
Defence
74
Body Balance
78
Stamina
82
Top Speed
80
Acceleration
74
Response
82
Agility
83
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
76
Shot Power
68
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
61
Swerve
70
Header
78
Jump
83
Technique
77
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
69
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Witsel |
|---|---|
| Full Name | Axel Witsel |
| ID | 37827 |
| Nationality | Belgium |
| Club | Standard de Liège |
| National Team | Belgium |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 28 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

