70 Witsel PES 2010
| Name | Witsel |
|---|---|
| Full Name | Axel Witsel |
| ID | 37827 |
| Nationality | Belgium |
| Club | Standard de Liège |
| National Team | Belgium |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 28 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
58
Defence
75
Body Balance
84
Stamina
77
Top Speed
76
Acceleration
78
Response
77
Agility
83
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
68
Shot Accuracy
76
Shot Power
74
Shot Technique
66
Free Kick Accuracy
66
Swerve
70
Header
78
Jump
80
Technique
72
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
5
Condition
Skills
- S01 Reaction
- S04 PK Taker
- Dribbling
| Name | Witsel |
|---|---|
| Full Name | Axel Witsel |
| ID | 37827 |
| Nationality | Belgium |
| Club | Standard de Liège |
| National Team | Belgium |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 28 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

