80 Yépes PES 2008
| Name | Yépes |
|---|---|
| Full Name | Mario Yepes |
| ID | 1601 |
| Nationality | Colombia |
| Club | Paris Saint-Germain |
| National Team | Colombia |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 186cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 6 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
59
Attack
90
Defence
82
Body Balance
78
Stamina
83
Top Speed
74
Acceleration
76
Response
80
Agility
78
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
62
Shot Accuracy
78
Shot Power
67
Shot Technique
77
Free Kick Accuracy
70
Swerve
80
Header
83
Jump
77
Technique
60
Aggression
78
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Sliding Tackle
- Covering
- Defensive Control
| Name | Yépes |
|---|---|
| Full Name | Mario Yepes |
| ID | 1601 |
| Nationality | Colombia |
| Club | Paris Saint-Germain |
| National Team | Colombia |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 186cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 6 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

