73 Yussuf PES 2009
| Name | Yussuf |
|---|---|
| ID | 5739 |
| Nationality | Nigeria |
| Club | FC Dynamo Kyiv |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 37 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
60
Attack
69
Defence
79
Body Balance
83
Stamina
81
Top Speed
77
Acceleration
66
Response
72
Agility
75
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
55
Shot Accuracy
78
Shot Power
60
Shot Technique
47
Free Kick Accuracy
44
Swerve
68
Header
83
Jump
74
Technique
65
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Yussuf |
|---|---|
| ID | 5739 |
| Nationality | Nigeria |
| Club | FC Dynamo Kyiv |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 37 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
