83 Zébina PES 2008
| Name | Zébina |
|---|---|
| Full Name | Jonathan Zebina |
| ID | 2203 |
| Nationality | France |
| Club | Juventus |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
61
Attack
78
Defence
86
Body Balance
86
Stamina
85
Top Speed
77
Acceleration
84
Response
77
Agility
75
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
84
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
61
Shot Accuracy
84
Shot Power
65
Shot Technique
67
Free Kick Accuracy
65
Swerve
74
Header
77
Jump
75
Technique
68
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
76
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Sliding Tackle
- Long Throw
| Name | Zébina |
|---|---|
| Full Name | Jonathan Zebina |
| ID | 2203 |
| Nationality | France |
| Club | Juventus |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 5 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
