82 Zebina PES 2010
| Name | Zebina |
|---|---|
| Full Name | Jonathan Zebina |
| ID | 2203 |
| Nationality | France |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 15 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
65
Attack
77
Defence
85
Body Balance
80
Stamina
85
Top Speed
76
Acceleration
81
Response
75
Agility
75
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
85
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
83
Long Pass Speed
62
Shot Accuracy
84
Shot Power
66
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
65
Swerve
74
Header
82
Jump
75
Technique
72
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
4
Condition
Skills
- S07 Man Marking
- S08 Slide Tackle
- S13 Long Throw
| Name | Zebina |
|---|---|
| Full Name | Jonathan Zebina |
| ID | 2203 |
| Nationality | France |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 15 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
