60 Zuiverloon PES 2008
| Name | Zuiverloon |
|---|---|
| Full Name | Gianni Zuiverloon |
| ID | 30044 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | SC Heerenveen |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 2 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
55
Attack
67
Defence
78
Body Balance
80
Stamina
75
Top Speed
78
Acceleration
69
Response
75
Agility
67
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
65
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
67
Long Pass Accuracy
66
Long Pass Speed
52
Shot Accuracy
76
Shot Power
60
Shot Technique
52
Free Kick Accuracy
50
Swerve
73
Header
81
Jump
69
Technique
63
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Zuiverloon |
|---|---|
| Full Name | Gianni Zuiverloon |
| ID | 30044 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | SC Heerenveen |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 2 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
