79 Adebayor PES 2008
| Name | Adebayor |
|---|---|
| Full Name | Emmanuel Adebayor |
| ID | 7834 |
| Nationality | Togo |
| Club | Arsenal |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 190cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 25 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
83
Attack
40
Defence
86
Body Balance
82
Stamina
82
Top Speed
80
Acceleration
80
Response
75
Agility
80
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
63
Short Pass Speed
68
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
79
Shot Power
82
Shot Technique
64
Free Kick Accuracy
62
Swerve
77
Header
90
Jump
84
Technique
80
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
77
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Post Player
| Name | Adebayor |
|---|---|
| Full Name | Emmanuel Adebayor |
| ID | 7834 |
| Nationality | Togo |
| Club | Arsenal |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 190cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 25 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
