72 Agüero PES 2008
| Name | Agüero |
|---|---|
| Full Name | Sergio Agüero |
| ID | 33702 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Atlético de Madrid |
| National Team | Argentina |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 172cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 10 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
78
Attack
30
Defence
75
Body Balance
86
Stamina
80
Top Speed
93
Acceleration
75
Response
89
Agility
83
Dribble Accuracy
86
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
77
Shot Accuracy
79
Shot Power
79
Shot Technique
73
Free Kick Accuracy
72
Swerve
70
Header
75
Jump
80
Technique
90
Aggression
60
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Agüero |
|---|---|
| Full Name | Sergio Agüero |
| ID | 33702 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Atlético de Madrid |
| National Team | Argentina |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 172cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 10 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

