69 Ambrosini PES 2008
| Name | Ambrosini |
|---|---|
| Full Name | Massimo Ambrosini |
| ID | 977 |
| Nationality | Italy |
| Club | AC Milan |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 23 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
67
Attack
75
Defence
82
Body Balance
78
Stamina
88
Top Speed
78
Acceleration
80
Response
74
Agility
70
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
69
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
82
Shot Power
74
Shot Technique
55
Free Kick Accuracy
54
Swerve
87
Header
87
Jump
72
Technique
70
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Reaction
- Centre
| Name | Ambrosini |
|---|---|
| Full Name | Massimo Ambrosini |
| ID | 977 |
| Nationality | Italy |
| Club | AC Milan |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 23 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
