76 Ambrosini PES 2009
| Name | Ambrosini |
|---|---|
| Full Name | Massimo Ambrosini |
| ID | 977 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | Italy |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 23 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
79
Defence
83
Body Balance
88
Stamina
78
Top Speed
78
Acceleration
84
Response
74
Agility
72
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
71
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
69
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
82
Shot Power
76
Shot Technique
55
Free Kick Accuracy
54
Swerve
87
Header
87
Jump
73
Technique
72
Aggression
80
Mentality
50
GK Skills
85
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Reaction
- Centre
| Name | Ambrosini |
|---|---|
| Full Name | Massimo Ambrosini |
| ID | 977 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | Italy |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 23 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

