78 Ambrosini PES 2010
| Name | Ambrosini |
|---|---|
| Full Name | Massimo Ambrosini |
| ID | 977 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 23 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
76
Defence
83
Body Balance
88
Stamina
77
Top Speed
75
Acceleration
80
Response
74
Agility
74
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
80
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
70
Shot Accuracy
78
Shot Power
78
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
60
Swerve
89
Header
87
Jump
75
Technique
72
Aggression
82
Mentality
50
GK Skills
85
Team Work
6
Condition
Skills
- S01 Reaction
- S07 Man Marking
- S09 Covering
| Name | Ambrosini |
|---|---|
| Full Name | Massimo Ambrosini |
| ID | 977 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 23 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
