71 Antonini PES 2008
| Name | Antonini |
|---|---|
| Full Name | Luca Antonini |
| ID | 6612 |
| Nationality | Italy |
| Club | Empoli FC |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 77 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
67
Attack
58
Defence
82
Body Balance
81
Stamina
80
Top Speed
73
Acceleration
67
Response
72
Agility
73
Dribble Accuracy
79
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
80
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
62
Shot Accuracy
75
Shot Power
60
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
62
Swerve
65
Header
74
Jump
75
Technique
70
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
64
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Antonini |
|---|---|
| Full Name | Luca Antonini |
| ID | 6612 |
| Nationality | Italy |
| Club | Empoli FC |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 77 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
