69 Arbeloa PES 2008
| Name | Arbeloa |
|---|---|
| Full Name | Álvaro Arbeloa |
| ID | 9376 |
| Nationality | Spain |
| Club | Liverpool |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 17 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
59
Attack
71
Defence
77
Body Balance
85
Stamina
77
Top Speed
85
Acceleration
69
Response
71
Agility
71
Dribble Accuracy
69
Dribble Speed
69
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
68
Long Pass Accuracy
67
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
71
Shot Power
64
Shot Technique
59
Free Kick Accuracy
62
Swerve
72
Header
76
Jump
71
Technique
69
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
69
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Arbeloa |
|---|---|
| Full Name | Álvaro Arbeloa |
| ID | 9376 |
| Nationality | Spain |
| Club | Liverpool |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 17 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
