74 Arbeloa PES 2009
| Name | Arbeloa |
|---|---|
| Full Name | Álvaro Arbeloa |
| ID | 9376 |
| Nationality | Spain |
| Club | Liverpool FC |
| National Team | Spain |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 17 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
69
Attack
74
Defence
77
Body Balance
80
Stamina
85
Top Speed
85
Acceleration
75
Response
73
Agility
73
Dribble Accuracy
69
Dribble Speed
71
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
67
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
73
Shot Power
64
Shot Technique
59
Free Kick Accuracy
62
Swerve
72
Header
76
Jump
74
Technique
69
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
| Name | Arbeloa |
|---|---|
| Full Name | Álvaro Arbeloa |
| ID | 9376 |
| Nationality | Spain |
| Club | Liverpool FC |
| National Team | Spain |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 17 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

