63 Bassong PES 2008
| Name | Bassong |
|---|---|
| Full Name | Sébastien Bassong |
| ID | 32569 |
| Nationality | France |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 187cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 17 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
50
Attack
72
Defence
75
Body Balance
73
Stamina
74
Top Speed
73
Acceleration
68
Response
68
Agility
71
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
65
Short Pass Accuracy
64
Short Pass Speed
66
Long Pass Accuracy
67
Long Pass Speed
54
Shot Accuracy
75
Shot Power
57
Shot Technique
54
Free Kick Accuracy
55
Swerve
72
Header
77
Jump
67
Technique
60
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Bassong |
|---|---|
| Full Name | Sébastien Bassong |
| ID | 32569 |
| Nationality | France |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 187cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 17 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players