72 Bassong PES 2010
| Name | Bassong |
|---|---|
| Full Name | Sébastien Bassong |
| ID | 32569 |
| Nationality | Cameroon |
| Club | North East London |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 187cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 19 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
50
Attack
82
Defence
78
Body Balance
78
Stamina
82
Top Speed
80
Acceleration
80
Response
72
Agility
74
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
66
Long Pass Accuracy
67
Long Pass Speed
54
Shot Accuracy
75
Shot Power
57
Shot Technique
54
Free Kick Accuracy
55
Swerve
72
Header
77
Jump
72
Technique
60
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
4
Condition
Skills
- S09 Covering
| Name | Bassong |
|---|---|
| Full Name | Sébastien Bassong |
| ID | 32569 |
| Nationality | Cameroon |
| Club | North East London |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 187cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 19 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
