68 Bassong PES 2009
| Name | Bassong |
|---|---|
| Full Name | Sébastien Bassong |
| ID | 32569 |
| Nationality | France |
| Club | Tyneside |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 187cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 12 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
50
Attack
77
Defence
78
Body Balance
78
Stamina
77
Top Speed
73
Acceleration
74
Response
69
Agility
74
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
66
Long Pass Accuracy
67
Long Pass Speed
54
Shot Accuracy
75
Shot Power
57
Shot Technique
54
Free Kick Accuracy
55
Swerve
72
Header
77
Jump
67
Technique
60
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Bassong |
|---|---|
| Full Name | Sébastien Bassong |
| ID | 32569 |
| Nationality | France |
| Club | Tyneside |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 187cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 12 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
